Az Európai Migrációs Hálózat (EMH) magyarországi kapcsolattartó pontja soron következő XIX. Nemzeti Ülésére 2017. november 14-én került sor a Belügyminisztérium épületében.

Az egynapos konferencia célkitűzése a migrációs és menekültügyi terület aktualitásainak, változó trendjeinek szakértői körben való megvitatása.

Az Európai Migrációs Hálózat Magyar Nemzeti Kapcsolattartó Pontja 2017. november 14-én rendezte meg a Belügyminisztérium épületében XIX. Nemzeti Ülését, melynek témái a változó migrációs trendekre adott európai válaszok, illetve a visszaküldési politika újabb irányai voltak.

Az ülést Dr. Hegyaljai Mátyás európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkár nyitotta meg és üdvözölte a konferencia résztvevőit.

A konferencia első panelje a migrációs trendek változásával kapcsolatos kihívásokkal foglalkozott. Dr. Montserrat Feixas Vihé, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának Közép-európai Képviseletének vezetője előadásában hangsúlyozta a „migráns” és „menekült” fogalmának elkülönítését. Bagaméri Dániel, a Nemzetközi Migráció Szervezet programkoordinátora előadásában a földközi-tengeri migrációs útvonalak jellemzőit és változásait mutatatta be statisztikai adatok segítségével. Dr. Tanya Faye Herring, a Bangor University School of Law kutatója az állami kötelezettségeket ismertette az otthonukat elhagyni kényszerült sérülékeny csoportokkal szemben Janik Szabolcs, a Migrációkutató Intézet kutatója a migráció gazdasági mérlegéről tartotta előadását.

A konferencia második és harmadik paneljének témája a változó migrációs trendekre adott európai válaszok volt. Judith de Jong és Dr. Michiel Besters, a holland Bevándorlási és Állampolgársági Szolgálat kutatói a holland, Brend Parusel, a Svéd Migrációs Ügynökség szakértője a svéd, Dr. Weidinger Brigitta, a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal migrációs és jogi szakreferense a magyar, Peter van Costenoble, a Menekültek és Hontalanok Főbiztosságának szakértője pedig a belga menekültügyi helyzet alakulását ismertette. Abdessamad Belhaj, a Migrációkutató Intézet kutatója előadásában a migráció és a közvélemény kapcsolatát vizsgálta meg Európában.

A konferencia utolsó panelje a visszatéréssel kapcsolatos változásokkal foglalkozott. Jenny Anderson, a Nemzetközi Migrációs Politikát Fejlesztő Intézet programmenedzsere a FREM2 Projektről számolt be, melynek célja az európai államok visszatérési rendszereinek monitoringja. Dr. Bory Noémi Ágnes, a Legfőbb Ügyészség ügyésze a Magyarországgal kapcsolatos monitoringról beszélt a visszatérés keretein belül. Dr. Balázs László, az Országos Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Főosztályának főosztályvezetője előadásában az illegális migráció és visszatérés magyarországi helyzetét ismertette.

A tematikus nemzetközi konferencián a magyar nemzeti migrációs hálózat tagjai és az Európai Migrációs Hálózat nemzeti kapcsolattartói pontjai is képviseltették magukat.